Talkessel, Teutschenthal: een van de oudste en meest betrouwbare Grand Prix-locaties op de MXGP-kalender. Het circuit organiseerde halverwege de jaren 70 voor het eerst een race en is sinds het begin van de eeuw bijna onafgebroken aanwezig op de kalender voor het wereldkampioenschap. Simon Laengenfelder genoot luidruchtige steun door de rode MX2-plaat mee te nemen naar zijn thuisrace en een behoorlijke opkomst.
Zaterdag bracht de langverwachte hitte en zonneschijn naar de MXGP en de oude Duitse bodem hield zich goed, met sporen en wat grip, maar was ook over het algemeen krap met lijnen en inhaalmogelijkheden. De MXGP verliep volgens plan voor Red Bull KTM met Jeffrey Herlings en Lucas Coenen als eerste en tweede in de tijdtraining. Het duo wisselde van positie voor de kwalificatieheat, waarbij Lucas zaterdag voor de vierde keer dit seizoen en de tweede keer op rij won en Herlings P2 behaalde. In de MX2 reden Sacha Coenen en Andrea Adamo eenzaam naar de tweede en derde plaats, terwijl Simon Laengenfelder de fans gek maakte met een aardige achtervolging, ze inhaalde en de vierde plaats bij de finishvlag veroverde.
Het weer was wisselvallig op zondag. Bewolkte luchten zorgden ‘s ochtends voor buien. Al snel keerden de opklaringen en de temperaturen weer terug, maar er viel nog meer storm voor de tweede manche! De baan wisselde van droog, ruw en snel naar modderig, langzaam en glad.
Lucas Coenen en Herlings profiteerden van hun goede posities en vlogen de hele eerste manche in formatie, 1-2. Herlings bleef de hele afstand op het achterwiel van zijn juniorenteamgenoot (zijn beste resultaat van het jaar tot nu toe), terwijl Coenen zijn achtste manche won met een kalme en foutloze prestatie. In de tweede race, op gladde en onverharde ondergrond, bepaalde Coenen opnieuw het tempo, maar Herlings wachtte zijn tijd af en viel in de voorlaatste ronde aan voor zijn eerste ’25’ punten van het seizoen, waarmee hij de hoogste trede van het podium veiligstelde. Het was zijn eerste overwinning sinds de GP van Nederland in 2024.
De vijfvoudig wereldkampioen is opgeklommen van de 15e, 9e, 7e, 9e, 6e en 4e plaats naar de eerste plaats in zijn zeven Grand Prix-deelnames sinds zijn terugkeer van een winterblessure en het missen van de voorbereiding. Hij staat tiende in het klassement. Coenen werd een derde zege in zijn debuutseizoen ontzegd, maar heeft nu vijf podiumplaatsen op rij en staat bovenaan de statistieken voor polepositions, ronden aan de leiding en gewonnen manches.
In de MX2-klasse waren Adamo, Laengenfelder en Coenen opnieuw de hoofdrolspelers. Adamo achtervolgde Coenen in de eerste manche voor de leiding en passeerde de Belg in de slotfase. Een paar ronden later rukte Laengenfelder op van de vijfde naar de derde plaats, wat een nieuw 1-2-3-scenario creëerde voor de Red Bull KTM 250 SX-F-coureurs. Adamo’s overwinning was de derde keer in vier GP’s dat hij P1 pakte en zijn voorsprong van het jaar op vijf bracht. Een door regen geteisterde tweede race werd gecontroleerd door Coenen tot de laatste negen minuten, toen hij grip verloor op het bergopwaartse gedeelte en van de baan raakte en in de omheining belandde. Hij herstelde zijn motor en finishte de manche als 15e en 8e algemeen. Adamo reed een stabiele en beheerste race voor P3 en verzekerde zich daarmee van zijn laatste buit en een fles champagne op het zevende podium. De Italiaan voert de statistieken aan voor manche- en Grand Prix-overwinningen. Laengenfelder maakte geen beste start en crashte ook. Zijn negende plaats betekende P5 die dag.
In het MX2-klassement heeft Andrea een kleine voorsprong van drie punten op Simon aan kop, terwijl Sacha nu in de top vijf staat.
EMX125 sprong door de droge, stoffige hardpack tijdens de achtste van de twaalf races in 2025 en het KTM Racestore Factory Rookies-team wilde hun sterke positie in het kampioenschap voortzetten. Nicolo Alvisi zette zijn goede vorm met de KTM 125 SX zaterdag voort met een dominante overwinning in race één. De jonge Italiaan herstelde zich vervolgens van een fout op zondagochtend en pakte de vierde plaats en de tweede plaats algemeen. Alvisi leidt de serie met 30 punten, met races in Letland, het Verenigd Koninkrijk, Finland en België in het verschiet.
De laatste MXGP-tripleheader eindigt met de Grand Prix van Letland op het circuit van Kegums, vlakbij Riga, volgend weekend.
Jeffrey Herlings, 2e en 1e overall in de MXGP: “Er waren veel ups en downs, maar vandaag winnen was geweldig. De concurrentie is natuurlijk sterk en het circuit was echt lastig. In de eerste manche vocht ik met Lucas en ik heb enorm veel respect voor hem. Hij is pas 18 en kan elk weekend met die druk omgaan zonder fouten te maken. In de tweede manche hadden we modder, dus ik hield mijn bril op en wachtte op de achterblijvers. Ik wist Romain en vervolgens Lucas in te halen met een mooie lijn die niemand anders had gezien. Het is geweldig om terug te komen en weer te winnen. Petje af voor de concurrentie. Ik heb het gevoel dat ik weer in de buurt van hun niveau kom en ik probeer er gewoon elk weekend bij te zijn. Ik wil zoveel mogelijk podiumplaatsen en overwinningen behalen.”
Lucas Coenen, 1e en 2e overall in MXGP: “Ik heb twee goede manches gereden, twee goede starts. Je weet dat als je aan de leiding ligt en je in de file terechtkomt, je een fout kunt maken, omdat die jongens niet weten dat je eraan komt. Ik heb een paar lastige momenten gehad. Jeffrey had een paar goede lijnen. Ik keek naar hem over de hindernis en dacht: ‘Misschien heb ik het nog…’, maar hij kwam er aan de binnenkant doorheen. 2e, en 2e overall met hetzelfde aantal punten. Ik geniet er gewoon van en ik ben erg blij dat ik het podium met deze jongens deel. Toen ik klein was, keek ik tegen ze op en nu sta ik met ze op het podium en vecht ik ook met ze.”
Andrea Adamo, 1e en 3e overall in de MX2: “Ik heb twee slimme races gereden. Toen ik Sacha in de eerste manche passeerde, heb ik niet gepusht om een voorsprong van twintig seconden te nemen, omdat je op dit circuit makkelijk een fout kon maken. Het was moeilijk en krap. In de tweede manche, nou ja, als je in deze modderraces geen holeshot haalt, heb je meer te verliezen dan te winnen. Ik lag op een redelijk goede plek op P4 en toen ik Kay [De Wolf] naderde, kwam ik onder de modder te zitten, dus besloot ik me in te houden omdat ik geen crash wilde riskeren. Sacha maakte toen een fout en ik viel terug naar P3. Ik wist dat dat goed genoeg was voor het algemeen klassement, maar ik wist niet zeker of het de rode plaat betekende. Zoals ik al zei in Ernée [Frankrijk], het kampioenschap is lang en hoewel de rode plaat leuk is – en de monteurs zullen hem volgende week op de motor zetten – is het niet belangrijk. We zijn halverwege en er zijn veel snelle coureurs. We blijven gefocust.”
Simon Laengenfelder, 3e en 9e, goed voor de 5e plaats algemeen in MX2: “Een moeilijk weekend en ik heb de race door de starts zwaar voor mezelf gemaakt. Ik was niet de beste in de eerste ronden en verloor daar posities. In de eerste race kon ik me terugvechten naar de 3e plaats toen de baan echt heel moeilijk was om in te halen, en ik reed ook de snelste ronde. In de tweede race had ik wat problemen met de vering in de regen en raakte ik ook nog eens een neutrale positie, waardoor ik crashte. Het was chaos en ik kon niet hoger terugkomen dan de 9e plaats. Toch staan we 2e in het kampioenschap en zijn we zo dichtbij de punten. De fans waren geweldig, laten we gaan voor Letland.”
Sacha Coenen, 2e en 15e, goed voor een 8e plaats algemeen: “De eerste manche was best goed: holeshot en een tweede plaats. De tweede manche ook, holeshot en ik reed bijna de hele weg goed, maar de achterkant gleed weg bij het optrekken van de driepunter en ik belandde in de omheining. We houden de positieve punten: we hadden een geweldige start. De GP-overwinning was er bijna en dat maakt ons nog gemotiveerder voor Letland.”
Joel Smets, teammanager van Red Bull KTM Factory Racing: “Vandaag een overwinning in beide klassen en het kan niet veel beter. Teutschenthal is voor mij altijd al een beetje historisch geweest. Het is persoonlijk een vreemde plek! Ik won hier mijn allereerste GP, mijn 50e en, als teammanager, de Motocross of Nations. In 2021 hadden we een dubbel podium met Tom [Vialle] en René [Hofer] en in 2023 pakten we de rode plaat in MX2 met Andrea. Nu staan we 1-1 in MXGP en MX2. Het is onze eerste dubbel dit seizoen en met de nieuwe teamopstelling en op een bijzondere plek. De jongens hebben geleverd en het hele team heeft geweldig werk geleverd, achter de schermen en onder de luifel. Er is de afgelopen maanden veel over KTM gezegd, maar we hebben opnieuw bewezen dat we springlevend zijn en KLAAR OM TE RACEN.”