Published On: 9 juni 2025

Het ruige, zanderige Zelta Zirgs Motocenter nabij Kegums bood opnieuw een klassieke dag MXGP-races tijdens de elfde ronde van het FIM Wereldkampioenschap Motocross 2025, de MXGP van Letland!

De MX2-klasse was wederom enorm onvoorspelbaar, maar eindelijk betaalde de snelheid van Sacha Coenen zich in 2025 uit en behaalde hij zijn eerste Grand Prix-overwinning van het seizoen voor Red Bull KTM Factory Racing. Een crash in de laatste ronde van zijn teamgenoot Simon Längenfelder kostte de Duitser echter de eindzege. Simon heroverde de rode plaat in Letland met een tweede plaats in het algemeen klassement, voor Kay de Wolf, die de tweede race won voor Nestaan ​​Husqvarna Factory Racing.

Zoals bij elke training hier op Kegums was de grillige Sacha Coenen duidelijk de snelste in de ochtendwarming-up, met een rondetijd van 1,8 seconden sneller dan Nestaan ​​Husqvarna Factory Racing-coureur Liam Everts en Honda HRC-rookie Valerio Lata.

Coenen is zonder twijfel de meest productieve starter in de klasse en hij vergrootte zijn voorsprong in het Fox Holeshot Award-klassement met zijn achtste plaats van het jaar, vóór Längenfelder, terwijl Everts en De Wolf de top vijf betwistten met Kawasaki Racing Team MX2-topper Valin Mathis.

Oriol Oliver Vilar mengde zich in de strijd voor Gabriel SS24 KTM Factory Juniors, maar nadat hij zowel De Wolf als Valin in de eerste ronde had ingehaald, liet de Spanjaard de motor in een diepe bocht vallen en moest hij vanaf de achtste plaats naar voren vechten. De Wolf zakte vervolgens ook weg in de ranglijst, toen het publiek losbarstte dankzij een toegewijde inhaalactie van thuisheld Karlis Reisulis, die met zijn Monster Energy Yamaha Factory MX2 onder de WZ-Racing KTM van Quentin Prugnières door gleed en in ronde twee de vijfde plaats overnam!

Andrea Adamo, voormalig wereldkampioen van Red Bull KTM Factory Racing, kwam met de rode plaat naar Letland, hoewel hij er zaterdag niet in slaagde. Hij begon slecht in race één, aan de rand van de top tien, met Reisulis’ teamgenoot Thibault Thibault Bénistant en de Monster Energy Triumph Racing-machine van Camden Mc Lellan die de eerste top tien completeerden.

Hoewel de nieuwe rode plaathouder af en toe dicht bij de tiener Belg kwam, behield de volledige top vijf, bestaande uit Coenen, Längenfelder, Everts, Valin en Reisulis, hun positie tot de allerlaatste ronde, toen een aanstormende McLellan de Letse harten brak met een inhaalactie op Reisulis voor de volle zalen! Door een paar verdere fouten verloor De Wolf de zevende positie aan Benistant, eveneens in de laatste ronde, terwijl de andere Monster Energy Triumph van Guillem Farres opklom tot de negende plaats, vóór Prugnières.

Na een kleine regenbui, maar veel intensief werk op het circuit vóór race twee, werd de Fox Holeshot Award nipt gewonnen door Längenfelder, misschien wel met een bandenspanning verschil van Coenen! Terwijl de Duitser er met een sprint vandoor ging, vochten Benistant, Farres, De Wolf en Everts om de volgende paar posities in de eerste bochten, waarbij de Fransman de derde plaats overnam van de Spanjaard. Oliver behield de zevende plaats voor Reisulis, McLellan en de JM Racing Honda van David Braceras. Lata, een niet-scorer met schade door een crash in race één, was opnieuw vroeg uit de race na een ongelukkig weekend met nul scores voor de Italiaanse rookie.

De Wolf maakte dit keer een goede start en reed langs de buitenkant van Farres toen de Triumph-rijder bijna ten val kwam op de dubbele hindernis langs het rechte stuk. Drie ronden later passeerde de kampioen Benistant voor de derde plaats, en hij achtervolgde Coenen totdat hij een binnenwaartse aanval kon maken om de tweede plaats te pakken in ronde 14, met nog maar twee minuten op de klok!

Benistant behield de vierde plaats en claimde daarmee de vijfde plaats in het algemeen klassement, achter Everts, die vierde werd met een inhaalactie op Farres in de laatste ronde. Dat zou een podiumplaats zijn geweest, ware het niet dat er elders evenementen waren geweest!

McLellan passeerde Oliver halverwege voor de zevende plaats, en ze bleven daar beiden tot de vlag. Adamo en Valin vochten zich terug vanuit de middenmoot om de top tien te completeren, waarbij de Italiaan als tiende eindigde in het algemeen klassement achter Reisulis. Farres werd achtste in het algemeen klassement achter Valin en McLellan werd zesde in het weekend van zijn 21e verjaardag!

Er was echter nog wat drama vooraan in de race, toen Längenfelder tijdens zijn laatste rit door de golven dwars door de baan reed, van de baan afweek en in het gras belandde! Hoewel hij net op tijd kon vertrekken toen Coenen hem passeerde, kon Kay de Wolf zijn eerste raceoverwinning sinds Lugo bijna een maand geleden behalen en daarmee het podium van zijn teamgenoot Everts overnemen! Längenfelder moest zich troosten met de tweede plaats in het algemeen klassement en een verstevigde voorsprong van 27 punten op Adamo, met De Wolf tien punten achterstand.

Voor het tweede jaar op rij ging de overwinning in Letland echter naar Sacha Coenen, een terechte beloning voor zijn verbluffende tempo gedurende het hele weekend. Je kon echt aan het uitlaatgeluid horen dat hij hem voorbijstreefde! Zijn derde GP-overwinning in zijn carrière bracht hem weer boven Benistant en naar de vijfde plaats in het klassement, 30 punten achter Everts en 89 punten achter De Wolf.

Vanaf hier heeft de serie een weekend rust voordat ze in het Verenigd Koninkrijk weer bijeenkomen voor de MXGP van Groot-Brittannië op het legendarische circuit van Matterley Basin in Engeland. Een compleet andere uitdaging voor de rijders dan Kegums, wat meer spanning en onvoorspelbaarheid met zich meebrengt! Tot ziens!

Sacha Coenen: “Het voelt echt goed om weer op de hoogste trede van het podium te staan. Het was een solide weekend. Alleen al in de kwalificatie had ik een kleine botsing met mijn teamgenoot, maar zo gaat dat nu eenmaal in de racewereld. We hebben de races doorstaan ​​met goede starts en een sterke rit, en we zijn blij dat we hier met de eindoverwinning vertrekken. Ik kijk ernaar uit om dit momentum de rest van het seizoen vast te houden.”

Simon Längenfelder: “Het was goed… totdat het niet meer zo was. Ik zal absoluut proberen die fout nooit meer te maken. Ik had goede starts, goede snelheid, alles was aanwezig, alleen één foutje te veel in die laatste race. Toch sta ik tweede in het algemeen klassement en vertrek ik met de rode plaat en vergroot ik mijn voorsprong, dus dat is positief. Maar ja, het had veel beter gekund.”

Kay de Wolf: “Ik had nog steeds veel pijn van vorige week en het herstel ging gewoon niet snel genoeg. Ik bleef maar crashen en raakte steeds dezelfde schouder, wat het een heel zwaar weekend maakte. Maar in de tweede race heb ik er helemaal voor gegaan en alles gegeven. We zijn nog niet uit de strijd en we blijven tot het einde pushen. Hartelijk dank aan het team dat achter me staat en alles doet wat ze kunnen.”